Az Égigérő Lándzsás UtIfű egyesület 2025-ben is megrendezte a Természeti környezet megbecsülése, méltóságának visszaállítása Biatorbágyon című konferenciáját.
A január 25-i, immár nyolcadjára megrendezett konferencia szervezője és házigazdája újfent Szakadáti László volt, aki bevetetőjében elmondta, hogy a céljuk most is a közéleti szemléletformálás a természeti környezet megbecsülésével kapcsolatban, illetve hangsúlyozta, hogy az ebben a témában, az ÉLI által életre hívott program egyedüli Biatorbágyon. Ennek kertében a nyolc év alatt mintegy ötven előadás született. Szakadáti László jelezte, hogy miként a múltban, úgy a jövőben is előterjesztési javaslatokat fogalmaznak meg a városvezetés számára a konferencia Biatorbágyot érintő elhanyagolt természeti területeinek a felzárkóztatása végett. Az ÉLI a természeti környezet felzárkóztatásáért dolgozó más biatorbágyi civil és egyéb szervezetekkel a jövőben is ezen kíván munkálkodni – mondta a konferencia szervezője.
A konferencia első előadója Balogh Péter geográfus, gazdálkodó volt, aki előadásában elsősorban globális problémákat érintett. Szó esett a természeti környezetbe történő mesterséges beavatkozásokról, ezek negatív hatásairól – árvizek, aszályok – illetve mérséklésük lehetőségeiről. A klímaváltozás való alkalmazkodás egyéni, illetve társadalmi szinten is terítéken volt. Az előadó felhívta a figyelmet a fenntartható tájhasználatra történő átállás tennivalóira, csakúgy, mint a folyóvizeink hatékonyabb hasznosítására.
A program második előadója Sirkó Zoltán kertészmérnök, vállalkozó a városszépítésről, a virágkultúrákról mondta el gondolatait, de foglalkozott az aszállyal, illetve egy másik szélsőséges jelenséggel, a túl sok eső hatásaival is. Előadásában szóba került a biodiverzitás, a különböző tápanyagok körforgása, miként a vízkörforgás is. A kertészmérnök végül bemutatót tartott a magával hozott növénykultúrákról.
A konferencia végén a szakemberek az előadáson résztvevők kérdéseire válaszoltak.
Az eseményt teljes terjedelmében rögzítette a Völgyhíd Televízió.
Király Ferenc