A viadukt lelkeket összekötő szimbóluma máig él.
A Biatorbágyi Körkép 2022. szeptemberi számában beszámoltunk arról, hogy augusztus 20-án az ünnepi programsorozat keretében emléktábla-avatásra került sor. A viadukt lábán egy éve elhelyezett mementó Wiesner Lajos honvédtisztnek, a hídőrség korabeli parancsnokának és katonatársainak állít emléket, akik 1944 karácsonyán a számukra adott parancs ellenére nem robbantották föl a hidat, így mentve meg azt az utókornak, a városnak. Nánási-Kézdy Tamás, a Biatorbágyi Értéktár Bizottság elnöke akkor így fogalmazott a Körképben a Hídőrzőkre ma is szükség van című cikkében: „A hídőrzőknek ma is van bőven feladatuk. Míg a történelmi időkben nagy tettekre, manapság inkább a – legalább ugyanilyen értékű – folyamatos aprómunkára van szükség a város gondolkodásában egyre nagyobb szerepet betöltő viadukt völgyhídpár védelme érdekében”
A viaduktot hősiesen megmentők emléktáblájának avatásán túl az egy évvel ezelőtti Szent István-napon egy fontos bejelentésre is sor került, s az értéktárbizottság elnökének sorai erre utalnak. Az országos Hungarikum pályázat támogatásával Horváth Imre, az értéktár bizottság tagjának szerkesztésében egy, a viadukt múltjával, jelenével és jövőjével foglalkozó kötet kerül kiadásra. A könyv biatorbágyi bemutatója 2023. szeptember 8-án, a Körkép nyomdába kerülésekor lesz, így arról októberi számunkban adunk hírt, nyomtatásban.
A viadukt a történelmi jelentőségén túl a ma élőknek is üzen, s ezzel kapcsolatban ismét Nánási-Kézdy Tamást idézzük: „Biatorbágy a hidak városa. Mi azokat a pontokat és megoldásokat keressük, amelyek az itt élőket összekötik egymással. (Biatorbágyi Körkép, 2023. szeptember)
Király Ferenc
kiemelt kép: Király Ferenc