Miként májusi számunkban megírtuk, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársa április 26-án, a vadmadarak fészkelőhelyének ellenőrzésekor fedezte fel, és jelentette be a hatóságoknál, hogy szerinte Biatorbágy biai településrészén a Disznólápa-patak melletti, a vízszintnél magasabban fekvő, lápos, nádas, több víziállatnak, madárnak, hüllőnek, rovarnak élőhelyül szolgáló magánterületről a patakba vezették a vizet.
A Budaörsi Rendőrkapitányság helyszíni szemlét tartott és vizsgálatot indított az ügyben.A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény lehetőséget ad a helyi önkormányzatoknak arra, hogy egyes egyedi értékeket és területeket helyi védelem alá helyezzenek, megóva ezzel az ottani élővilágot, növényeket, állatokat.
A képviselő-testület a június 1-jén tartott ülésén döntött, hogy megindítja a Disznólápa-pataknak a biatorbágyi tóhoz közel eső szakasza melletti területek helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítási eljárását. Az eljárás lehetőséget nyújt arra, hogy minden érintett szervezettel és a földek tulajdonosaival egyeztetve meghatározhatók legyenek a védetté nyilvánításhoz szükséges intézkedések, eszközök, anyagi vonzatok, valamint a védelem egyéb, jelenleg még nem tisztázott következményei. A testület mindezen információk birtokában dönthet majd a terület helyi védelem alá helyezéséről.